Schedule

The Ce Neuro Conference will take place at Memorial Union on the University of Wisconsin-Madison campus.

*Please note that specific times and locations for events are subject to change*

MONDAY, JUNE 25TH

12 noon – 7:30 pm Registration Check-In Annex Room
12 noon – 9:00 pm Poster Set-up Great Hall/ Reception Room/Main Lounge
5:00 pm – 7:30 pm Opening Reception Tripp Commons
7:30 pm – 10:00 pm Oral Session #1

Neural Circuits and Behavior

Chairs: Chris Fang-Yen (UPenn) & Saul Kato (UCSF)

Shannon Hall
7:30 pm Opening Comments & Introductions – Organizers
7:40 pm Plenary: Manuel Zimmer, Research Institute of Molecular Pathology, Austria

Nested Neuronal Oscillators Orchestrate Motor Actions Across Timescales

8:10 pm Alon Zaslaver                                             (Lab: Zaslaver)

Principles of Neural Coding for Efficient Navigation in Gradients

8:25 pm Qiang Liu                                                 (Lab: Bargmann)

C. elgans Olfactory Neurons Fire Calcium-Mediated All-or-None Action Potentials

8:40 pm Julia Riedi                                                 (Lab: Zimmer)

A Tyraminergic Feedback-Loop Filters Reafferent Perception of Self-Movement in C. elegans Chemosensation

8:55 pm Steven Flavell                                             (Lab: Flavell)

The ASICs DEL-7 and DEL-3 Mediate Food Responses in an Enteric Serotonergic Neuron that Drives Persistent Behaviors

9:10 pm Tiangi Xu                                                         (Lab: Wen)

How does an animal move? An integrative model of C. elegans forward locomotion

9:25 pm Shangbang Gao                                                 (Lab: Gao)

Excitatory Motor Neurons are Local Oscillators for Reverse Locomotion

9:40 pm Oliver Hobert & Hang Lu                               NeuroNex

Live Imaging of the C. elegans Connectome

9:50 pm Marc Hammarlund, David Miller,                CeNGEN
Nenad Sestan & Oliver Hobert  The C. elegans Neuronal Gene Expression Map and Network (CeNGEN)

 

 

TUESDAY, JUNE 26TH

7:00 am – 5:00 pm Registration Continues Annex Room
8:00 am – 9:00 am            Light Breakfast Buffet                                                                                                   Shannon Hall Lobby
9:00 am – 12:30 pm Oral Session #2

Neurodevelopment

Chairs: Shaul Yogev (Yale) & Meital Oren-Suissa (Weizmann Inst)

Shannon Hall
9:00 am Plenary: Massimo Hilliard, Queensland Brain Institute, Australia                                             

Axonal Fusion: An Alternative Mechanism to Repair Injured Axons

9:30 am Tyler Buddell                                                     (Lab: Quinn)

An Autism-Causing Mutation Disrupts Axon Termination by Misregulating Lysosome Function

9:45 am Mei Ding                                                              (Lab: Ding)

Robo/SAX-3 Functions as a Wnt Co-Receptor During Directional Neurite Outgrowth in C. elegans

10:00 am Paschalis Kratsios                                             (Lab: Kratsios)

A Transcription Factor Titration  Mechanism for the Establishment and Maintenance of Neuron Identity

10:15 am Anthony Santella                                                  (Lab: Bao)       

WormGUIDES: Assembling and Accessing a Complete, Integrated Record of Neural Development

10:30 am – 10:50 am        Refreshment Break                                                                                                      Shannon Hall Lobby
10: 50 am Kat McCormick                                                     NemaMetrix

Connecting Genes with Phenotypes for Epilepsy and Neurodegenerative Disease

11:00 am Maxwell Heiman                                               (Lab: Heiman)

A Different Kind of Dendrite-Glia Interaction in C. elegans

11:15 am Nelson Ramirez                                                  (Lab: Buelow)

“The Creation of Dendrites”: Axon-Dependent Dendritic Development and Maintenance in Somatosensory Neurons

11:30 am Ardalan Hendi                                              (Lab: Mizumoto)

Axonal Tiling in D-Type Motor Neurons

11:45 am Wen Chen and Todd Harris                                  WormBase

An Update about WormBase Tools

12:30 pm – 2:00 pm Luncheon Buffet Tripp Commons
2:00 pm – 5:30 pm Oral Session #3

Synaptic Function and Modulation

Chairs: Heather Bennett (Bard) & Lizhen Chen (UTHSC-San Antonio)

Shannon Hall
2:00 pm Plenary: Chris Li, City College of New York, USA    

Multiple Roles of apl-1, the C. elegans Human APP Orthologue

2:30 pm Iris Hardege                                                    (Lab: Schafer)

Identification of New Ionotropic Receptors for Monoamines and Other Neurotransmitters

2:45 pm Wookyu Kang                                                (Lab: Alkema)

Bacterial Diet Modulates Cholinergic Signaling Through Vitamin B12-Dependent Metabolic Changes in the Intestine

3:00 pm Ashley Martin                                               (Lab: Richmond)

Regulation of the C. elegans Nicotinic Acetylcholine Receptor ACR-16 is Calcium-Dependent

3:15pm Kotaro Kimura                                                (Lab: Kimura)

Metabotropic and Ionotropic Glutamate Receptors Coordinately Regulate Olfactory Learning in AIB Interneurons

3:30 pm – 3:50 pm            Refreshment Break                                                                                                       Shannon Hall Lobby
3:50 pm Mikalai Malinouski                                      UnionBiometrica

Enhanced High-Throughput Phenotyping of C. elegans Using the COPAS Vision Flow Cytometer with Imaging Capabilities

4:00 pm Peter Juo                                                            (Lab: Juo)

Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) Receptor-related VER-1 and VER-4 Regulate Glutamatergic Behavior by Promoting Cell Surface Levels of GLR-1 Glutamate Receptors

4:15 pm Jan Watteyne                                                    (Lab: Schoofs)

Neuromedin U Signaling in Experience-Dependent Salt Chemotaxis

4:30 pm Timothy Cheung                                                (Lab: Kim)

Slowpoke, Where’d You Go?

4:45 pm Irini Topalidou                                                   (Lab: Ailion)

Modulation of the NCA Ion Channels by Dopamine, GRK-2, and ERK Signaling

5:00 pm May Dobosiewicz                                      (Lab: Bargmann) Chemical and Electrical Synapses Cooperate in a Circuit Motif for Sensory Integration
5:15 pm Bruce Bamber                                                   (Lab: Bamber) Serotonin Disinhibits the ASH Nociceptive Neurons by Suppressing Ca2+-Dependent Negative Feedback
5:30 pm – 7:00 pm Dinner Buffet Tripp Commons
7:00 pm – 8:30 pm Oral Session # 4

Technical advances

Chair: Steven Flavell (Picower Inst MIT)

Shannon Hall
7:00 pm Plenary: Shawn Lockery, University of Oregon, USA           

Nematode Research Technology: The Future is Simple

7:30 pm Navin Pokala                                                       (Lab: Pokala)

The Development of a Synthetic Neurotransmission System

7:45 pm Kathleen Bates                                                  (Lab: Lu)

Fast, Versatile, and Quantitative Annotation of Complex Phenotypes

8:00 pm Amelie Bergs                                             (Lab: Gottschalk)

Actuation and Imaging of Excitable Cell Activity Using Microbial Rhodopsins as Genetically Encoded Voltage Sensors

8:15 pm Heather Hundley                                              (Lab: Hundley)

ADARs and A-to-I RNA Editing Regulate Gene Expression in the Nervous System

8:30 pm – 10:30 pm Poster Session #1 & Refreshments                                             

(ODD number posters present)

Great Hall/Reception Room (4th floor)

Neural diseases and regeneration (70 – 94)

Behavior and Plasticity (95 – 118)

Neural Circuits and Behavior (119 – 174)

Neurodevelopment (175 – 202)

Sensation (203 – 216)

Synaptic function and modulation (217 – 229)

Technical advances (230 – 241)

Great Hall/ Reception Room/Main Lounge

 

WEDNESDAY, JUNE 27TH

7:00 am – 5:00 pm Registration Continues Annex Room
8:00 am – 9:00 am Light Breakfast Buffet Shannon Hall Lobby
9:00 am – 12:30 pm Oral Session #5

Behavior and Plasticity

Chairs: Jennifer Garrison (Buck Institute) & Aakanksha Singhvi (Fred Hutch)

Shannon Hall
9:00 am Plenary: Noelle L’Etoile, University of California, San Francisco, USA                                  

The Importance of Rest During the Post Training/Learning Period

9:30 am Michael O’Donnell                                  (Lab: Sengupta)

Modulation of Aversive Chemical Responses via Colonization by Tyramine-Producing Bacteria

9:45 am Alexander Bowitch                                       (Lab: Ferkey)

Protein Arginine Methylation Regulation of the C. elegans SER-2 Tyramine Receptor

10:00 am Jintao Luo                                                   (Lab: Portman)

PDFR-1 Signaling and Genetic Sex Intersect to Modulate Behavioral Responses to Sex Pheromone

10:15 am Lisa Voelker                                                        (Lab: Bai)

Electrical Synapses as Modulators of Neural Activity

10:30 am – 10:50 am Refreshment Break Shannon Hall Lobby
10:50 am James Lightfoot                                         (Lab: Sommer)

Small Peptide Mediated Self-Recognition Prevents Cannibalism in Predatory Nematodes

11:05 am Katleen Peymen                                         (Lab: Schoofs)

An Evolutionarily Ancient Neuropeptide System Molulates Aversive Gustatory Learning in Caenorhabditis elegans

 

11:20 am Eleni Gourgou                                               (Lab: Hsu)

C. elegans Learning and Decision Making in T-Shaped Mazes

11:35 am Siyu Serena Ding                                          (Lab: Brown)

Quantitative Phenotyping and Modeling Identifies Key Behavioral Rules Underlying C. elegans Aggregation

11:50 am Agnieszka Podraza                                      (Lab: Naredi)

Interaction of Oxidized ASNA-1 and ENPL-1(GRP94) in Neurons Promotes Insulin Secretion

12:05 pm Ava Handley                                                 (Lab: Pocock)

Neuronal Control of Intestinal Metabolism Through ETS-5-Mediated Insulin Signalling

12:30 pm – 2:00 pm Luncheon Buffet Tripp Commons
2:00 pm – 5:30 pm Oral Session #6

Sensation

Chairs: Valeria Vasquez (Univ TNHSC) & Max Heiman (Harvard)

Shannon Hall
2:00 pm Plenary: Miriam Goodman, Stanford University, USA

The Mechanics and Biophysics of Getting in Touch

2:30 pm Patrick McClanahan                              (Lab: Fang-Yen)

Shake ‘n Wake: Using Mechanosensory Stimulation to Probe Homeostatic Rebound During Stress-Induced Sleep

2:45 pm Yosuke Ikejiri                                              (Lab: Kimura)

Learning-Dependent Neural Gain Control by Asymmetric Modulation of First- and Second-Order Time-Differential of Stimulus in Sensory Neurons

3:00 pm Sylvia Fechner                                         (Lab: Goodman)

Composition of Native MET Channels Responsible for Gentle Touch Sensation

3:15 pm Aakankha Singhvi                                     (Lab: Shaham)

A Single Glia-Sensory Neuron Pair Interact Through Multiple Molecular Mechanisms

3:30 pm – 3:50 pm Refreshment Break Shannon Hall Lobby
3:50 pm Plenary: Shawn Xu, University of Michigan, USA

Sensation, Circuits and Longevity: Lessons from the Worm

4:20 pm Mary Rossillo                                            (Lab: Ringstad)

A Survey of Terminal Selector Transcriptional Targets Reveals a Novel Signaling Molecule Important for Carbon Dioxide Sensing

4:35 pm Douglas Reilly                                        (Lab: Srinivasan)

Behavioral Valence to a Mating Cue is Regulated by a Neuropeptide

4:50 pm Astra Bryant                                              (Lab: Hallem)

A Critical Role for Thermosensation in Host Seeking by Skin-Penetrating Nematodes

5:05 pm Jaeseok Park                                                (Lab: Kim)

cGMP-Dependent Signaling Regulates daf-7 Expression in the ASJ Neurons in Response to Bacterial Metabolites

5:20 pm Elizabeth Glater                                          (Lab: Glater)

Identification of Attractive Odorants Released by Preferred Bacterial Food Found in the Natural Habitats of C. elegans

5:30 pm – 7:00 pm Dinner Buffet Tripp Commons
8:00 pm – 10:00 pm Poster Session #2 & Refreshments                             

(EVEN number posters present)

Great Hall/Reception Room (4th floor)

Neural diseases and regeneration (70 – 94)

Behavior and Plasticity (95 – 118)

Neural Circuits and Behavior (119 – 174)

Neurodevelopment (175 – 202)

Sensation (203 – 216)

Synaptic function and modulation (217 – 229)

Technical advances (230 – 241)

Great Hall/ Reception Room/Main Lounge
10:00 – 12:00 am Dance Tripp Commons

 

THURSDAY, JUNE 28TH

7:00 am – 1:30 pm Registration Continues Annex Room
8:00 am – 9:00 am            Light Breakfast Buffet                                                                                                    Shannon Hall Lobby
9:00 am – 12:30 pm Oral Session #7

Aging, Neural Diseases and Regeneration

Chairs: Dong Yan (Duke Univ) & Rebecca Taylor (MRC, UK)

Shannon Hall
9:00 am Plenary: Anne Hart, Brown University, USA

Conserved Mechanisms Underlie Sleep and Neurodegeneration

9:30 am Shaarika Sarasija                                          (Lab: Norman)

sel-12 Mutations Deregulate Mitochondrial Ca2+ Homeostasis Causing Oxidative Stress Mediated Neurodegeneration in Caenorhabditis elegans

9:45 am Danielle Mor                                                     (Lab: Murphy)

The Role of Branched-Chain Amino Acid Transferase 1 in Parkinson’s Disease, Aging, and Longevity

10:00 am Piya Ghose                                                         (Lab: Shaham)

EFF-1 Fusogen Promotes Phagosome Sealing During Cell Process Clearance

10:15 am Lizhen Chen                                                         (Lab: Chen)

The Function and Dynamics of Autophagy in C. elegans Axon Regeneration

10:30 – 10:50 am Refereshment Break Shannon Hall Lobby
10:50 am Xue Yan Ho                                                        (Lab: Hilliard)

ADM-4 is a Novel Regulator of Axonal Fusion

11:05 am Lezi E                                                                    (Lab: Yan)

An Epidermal Immune Signaling Network Regulates Antimicrobial Peptide-Mediated Dendrite Degeneration in Aging

11:20 am Luisa Scott                                                          (Lab: Pierce)

Small Molecule Modulators of Sig2R/Tmem97 Reduce Alcohol Withdrawal-Induced Behaviors

11:35 am Rashmi Chandra                                               (Lab: Alcedo)

Stress: A Story of Insulin-like Peptides, Message Mobilization, and Survival

11:50 am Sandra Encalada                                             (Lab: Encalada)

Clearance of Circulating Transthyretin Decreases Cell Non-Autonomous Proteotoxicity in Caenorhabditis elegans

12:05 pm Rebecca Taylor                                                  (Lab: Taylor)

Understanding the Effects of Inter-Tissue UPR Signalling on Ageing and Proteostasis

12:20 pm Closing remarks, meeting evaluation, passing of the torch